Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

Motylowa "Amazonka"

wpisy na blogu

Kotłownia, podłogówka eko-groszek.......itp

Blog:  motyl
Data dodania: 2016-01-04
wyślij wiadomość

Więc ostatnie mrozy wymusiły większa aktywność na MB w tematach kotłowni ogrzewania grzejników podłogówek peletów ekogroszków :D


Więc opiszę swoje boje, przeboje przemyślenia i wymyślenia :D


ZAŁOŻENIA:

  • Piec na paliwo stałe

  • Ogrzewanie 2 rodzajowe czyli wszędzie podłogówka rzadziej ułożone rurki, tak aby zapewniała tylko dostarczenie strat energi budynku

  • Wszędzie grzejniki jak przy normalnym ogrzewaniu

  • Układ zamknięty

  • Minimalizacja absorbowania obsługi ludzkiej :-)


Więc powstało coś takiego w kotłowni.


blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Później długi czas wykończenia aż do zamieszkania, w sezonie 2014/2015 przepalałem tylko zeby woda nie zamarzła, więc paliłem resztkami drzewa po budowie, groszkiem byle jakim jak wiedziałem że nie będę mógł być na budowie przez 4 dni itp.


W tym roku jak już zamieszkaliśmy odpaliłem piec na podajniku, i zacząłem testować różne źródła zakupu węgla polecane przez znajomych. I te tanie i te drogie i te co mówili że się nie opłaca przepłacać to nie ma rożnicy. W tej chwili znalazłem swoje źródło za tonę płacę 820zł i pali się rewelacyjnie, w popielniku po regulacjach zostaje sam pyłem ze znikoma ilością koksu i spieków.

Tegoroczna jesień i zima była wszyscy wiemy jaka, a że wykończeniówka pochłonęła cały budżet, więc nei mam założonych wszystkich grzejników, a te 3 które mam nie sa zalane wodą, więc grzeję samą podłogą i borykam się z bezwładnością :(

W okresie wrzesień-listopad ustawiałem sterownik tak aby trzymał na piecu 57st, zawór od podłogówki ustawiony na 30st. i w zależności od temperatury na zewnątrz miałem w domu 19 albo 26st. Regulacja termostatem podłogi dawała mizerne i opóźnione efekty, bo na dworze skoki temperatur były duże:-( Na dodatek spalanie węgla było różne ale w okolicy 140kg na 4-6dni. Zaczęło mnie to troszkę irytować.


Usiadłem przed komputerem zacząłem planować rysować wymyślać żeby zrobić swój jakiś sterownik który na podstawie temeratur zew, wew, pieca będzie sterował pompami, bo sterownik pokojowy jakoś mi sie nie widział, a dodatkowo brakowało mi wyjścia alarmowego. Już prawie zabrałem się za pisanie KODu w C++ ale wychodziło że najlepiej było by zaimplementować cały inny sterownik pieca. Ale nim zabrałem sie za czyny rozebrałem aktualny sterownik i jak przypuszczałem oparty o Atmegę i kilka peryferii. Więc udałem się na rozmowę u źródła, czyli zadzwoniłem do porducenta na rozmowę. Powiedziałem co chcę, powiedziałem że potrzebuję i jak to widzę i ..... Nie mam jeszcze wyjścia alarmowego ale ichni panel zdalnego sterowania spełnia 95% moich potrzeb, więc już za 2h go miałem.

blog budowlany - mojabudowa.pl

Poświęciłem na przegląd funkcji 15min, kolejne 3 minuty na wstępną regulację i...

Na sterowniku moge ustawić czy ma być sterowane temperaturą czynnika, czy pomieszczenia. Dodatkowo można ustawić 3 wartości temperatur ( dzień, noc, ekonomika) z rozdzielczością co godzinę, niezależnie dla każdego dnia tygodnia.


I teraz poniższe funkcje które spowodowały zminimalizowanie efektu bezwładności padłogówki.

Typowy termostat pokojowy (np.Eurostar) po osiągnięciu temperatury pomieszczenia zatrzymuje prace pomp i czeka do momentu wyziębienia. W tym zdalnym panelu po osiągnięciu temperatury zadanej, mam kolejne dwie funkcje :

  1. Jak często załączać pompę

  2. Na jak długo załączać pompę

Dzięki temu uzyskuje że mimo iż temperatura w pomieszczeniu jest osiągnięta, to pulsacyjnie pompa przepycha wodę w instalacji, nie powodując jej zupełnego wyziębienia. Po wyziębieniu wody, załaczenie pomp spowodowało by dostarczenie dużej ilości zimnej wody do pieca, co powoduje rosę, i długo trwałe rozgrzewanie wody, co pogłębia efekt bezwładności, itp.


Kolejną ciekawą funkcją jest obniżenie temperatury kotła po osiągnięciu temperatury zadanej. Ja mam ustawiony  aktualnie piec na 68st i do takiej temp. się nagrzewa natomiast jeśli osiągnę temperaturę zadaną pomieszczenia kocioł obniżany jest o 15st czyli do 53stC i w takim stanie oczekuje na dalsze reakcje. Nie schodzą temperaturą niżej poniewać CWU mam ustawione na 52stC a nie chcę żeby po pobraniu małej ilości ciepłej wody trzeba było rozpędzać piec itp.


Efetk jaki uzyskałem to nie odczuwalny efekt bezwłądności podłogi. Pomimo teraz sporego skoku a raczej spadku temperatury na zewnątrz, nie miałem problemów że miałem za zimno czy za gorąco. Piec i cała instalacja sobie poradziła :D


Ale zawsze jest jeszcze jakieś ale. Dzięki zastosowaniu Zdalnego panelu, spalanie węgla spadło mi do 140kg na 8-10dni czyli prawie dwukrotnie. I przez tak długi okres czasem zapominam zaglądać w podajnik, i przez to w ciągu niespełna 2 miesięcy 3 razy mi wygasło :/ Trzeci raz był dzisiaj w nocy, co prawda przez mrozy troszkę szybciej spalił kociołek niż przypuszczałem, więc zawziąłem się na realizację czujnika ilości węgla w zasobniku.


Robiłem już wcześniej podejścia, kombinowałem z czujnikami pojemnościowymi, kombinowałem z czujnikami zbliżeniowymi ale problemem był pył z węgla:( Zacząłęm nawet kombinować z tensometrami i Atmegą, robiłem pierwsze próby na czujnikach z wagi łązienkowej, ale dziś jak się rano obudziłem i zobaczyłem piękny napis BRAK OPAŁU, dostałem natychmiastowego olśnienia i zrobiłem prosty i jak się okazuje skuteczny czujnik :D

blog budowlany - mojabudowa.pl

blog budowlany - mojabudowa.pl

Szybki montaż, krótka regulacja podpięcie do modułu GPRS/GSM i otrzymałem....

blog budowlany - mojabudowa.pl


Mam nadzieję że tym razem nim zabraknie to odczytam SMSa :P



11Komentarze
agadaro  
Data dodania: 2016-01-04 22:13:22
Dziękuję za fajny wpis przejrzałam pozostałe super praktyczne i pomocne będę zaglądać częściej
odpowiedz
motyl  
Data dodania: 2016-01-04 22:32:43
Zapraszam :D Staram się zamieszczać wpisy pomocne budującym ten konkretny domek, oraz opisy na co zwracać uwagę podczas budowy. Unikam chwalenia się własnym wyposażeniem, stylem czy gustem. Poprostu MB to miał być internetowy dziennik budowy i tak go traktuję :D
odpowiedz
Odpowiedź do agadaro
agadaro  
Data dodania: 2016-02-02 22:20:26
naprawdę super!
odpowiedz
Odpowiedź do motyl
Data dodania: 2016-01-04 22:56:26
Jesteś genialny!:)
odpowiedz
asmat  
Data dodania: 2016-01-04 23:45:51
Moty, motyl, geniuszem jesteś :D Nie mogłem powstrzymać się żeby dziś nie przeczytać! Ja kupiłem moduł ethernet, mam wgląd w ustawienia i możliwość zdalnej modyfikacji, tzn. będę miał, bo nie podpiąłem jeszcze ;) Rozwiązanie z ilością opału w podajniku do wymyślenia przez idiotę, a wpadnij na to :D Najprostszy pomysł a człowiek kombinuje ze skomplikowanymi czujnikami. Aż odezwę się do Ciebie w wolnej chwili na pw żeby udoskonalić swoją instalację ;) PS. Dlaczego zbiornik wyrównawczy przy CWU?
odpowiedz
motyl  
Data dodania: 2016-01-05 00:00:46
Zbiornik przeponowy przy CWU musi byc żeby nie kapalo z zaworu bezpieczenstwa na zimnej wodzie. Poprostu nagrzewaja wode zwieksza swoją objętość a że w stalej objętości zbiorniku sie znajduje to wzrasta ciśnienie i zawór bezpieczenstwa musi je upuścic albo naczynko wyrównać przecie do wodociągu sie jie cofnie bo jest zwrotny podrodze a instalacja odbiorcza nie pobiera :-)
odpowiedz
Odpowiedź do asmat
asmat  
Data dodania: 2016-01-05 00:22:08
U mnie też za pompką zwrotny ale mam zawór bezpieczeństwa, na razie działa od jakiegoś czasu ok ;) Tak samo teraz mam zrobione w domu i nie zdarza się żeby upuszczało czynnik grzewczy z cwu :)
odpowiedz
Odpowiedź do motyl
motyl  
Data dodania: 2016-01-05 06:01:21
Ale to nie jest naczynko na czynniku grzewczym tylko na zasileniu zimnej wody
odpowiedz
Odpowiedź do asmat
Data dodania: 2016-01-05 12:47:34
Na bogato :) czekam na ocieplenie i odwilz i tez tak zrobie :)
odpowiedz
Data dodania: 2016-01-06 10:19:13
Twoja kotłownia może być wzorem do kopiowania a elektronika z którą sobie nieźle radzisz to mistrzostwo ,sterowniki do pieców trzeba dobrze poznać i zrozumieć aby w pełni je wykorzystać a nawet rozbudować jak to ty czynisz .Gratulacje.
odpowiedz
Data dodania: 2016-02-19 09:00:36
No... genialne... Szczerze podziwiam i zazdraszczam tego kombinatorskiego zmysłu :) Najtrudniej zawsze wpaść na najprostsze rozwiązania :) Że też wcześniej do Ciebie nie trafiłam :) Co prawda mamy zupełnie inny system CO ale niektóre rozwiązania techniczno/technologiczne można by odgapić. Zwłaszcza, jak się posłuchało tych "fachofcóf" co to przychodzili prorokować cenę naszego grzewczego wymysłu. Katastrofa! O ile ja się na tym znam jak łysy na grzebieniach, to aż czasami wierzyć mi się nie chciało, co oni opowiadali. Niektórzy chcieli nam "jakby łaźnię" z salonu zrobić - w sensie kominka z płaszczem. Na szczęście skończyło się dobrze, i wszystko działa jak należy, może poza tym, że (chyba przez aktywne sterowanie) strasznie kopci nam się szyba kominka. Może to nie miejsce i czas, ale jakby ktoś wiedział jaki tego powód i czy można coś z tym zrobić, to będę wdzięczna :D
odpowiedz
motyl
ranga - mojabudowa.pl elita
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 94562
Komentarzy: 395
Obserwują: 105
On-line: 9
Wpisów: 144 Galeria zdjęć: 538
Projekt AMAZONKA
BUDYNEK- dom wolno stojący , parterowy z poddaszem bez piwnicy
TECHNOLOGIA - murowana
MIEJSCE BUDOWY - Różanów
ETAP BUDOWY - VII - Wykończenia
ARCHIWUM WPISÓW
2022 wrzesień
2019 maj
2017 listopad
2017 lipiec
2016 lipiec
2016 czerwiec
2016 maj
2016 kwiecień
2016 styczeń
2015 grudzień
2015 listopad
2015 sierpień
2015 lipiec
2015 czerwiec
2015 maj
2015 kwiecień
2015 marzec
2015 luty
2015 styczeń
2014 grudzień
2014 listopad
2014 październik
2014 wrzesień
2014 lipiec
2014 czerwiec
2014 maj
2014 kwiecień
2014 marzec
2014 luty
2014 styczeń

OBECNIE NA BLOGU
2 niezalogowanych użytkowników